Hazugság vagy ez így van rendjén?
Az első példa legyen mondjuk Mátyás királyunk által alapított „Academia Istropolitana”. Az első magyar egyetem! Pozsonyban ez a felirat áll az épületen: „Academia Istropolitana – az első egyetem Szlovákiában.” S ezt több száz turista látja nap, mint nap.
Ha már Pozsonynál tartunk, ott a vár, egyik bástyán, a plafonon, Mátyás címere, magyar címer! A Szent Márton dóm tornyán a magyar Szent Korona másolata, s még sok-sok nemzeti jelképünk!
Második példának az Árvai vár. Egyik termének jellegzetessége, hogy a székek támláján faragott címerek találhatók. Az idegenvezető szerint a 16.-17. századból. S a kettőskereszt Szlovákia jelképe – már akkor.
A napokban Selmecbányán jártam. A város fölé magasodik egy 18. századbeli Kálvária, itt-ott még látszanak a festmények a magyar feliratok, a kereszt alatt kőbe vésve a magyar ima, de tönkretéve az egész, az „állomások”– nál a képek kilopva, a hely megrongálva, s nincs aki megóvja ezt, nincs aki felújítsa. Nincs pénz, s akinek van, az nem segít.
Az úgy nevezett „ régi-vár” egyik termében magyar címer, fájna nekik bevallani, hogy az magyar. Inkább a bemutatószövegben körülírják, valahogy így: Ez a címer a Habsburg-Magyar Királyság területeire volt jellemző....egy másik teremben olyan falapok voltak elhelyezve, amelyeket uraságok mai szóval élve „darcpályának” használtak, falra akasztották, s puskával lőttek, ott találtam egyet, mely a honfoglalás ezredik évéről emlékezik meg.
Lelkes Viktória (HUgom)
Felvidék, Csallóköz